1
2
3
4
katalog Katalog & Broşür katalog 1 1
1

PROFESYONEL

2

TASARIM

3

ETKİLEYİCİ

4

KATALOG & BROŞÜR

Katalog & Broşür Nedir?

Katalog, firmaların sundukları tüm ürün ve/veya hizmetleri bir araya getiren, bu ürün ve/veya hizmetlere ait detaylı bilgileri (teknik özellikler, fiyat vb.) bir arada sunan basılı reklam ve tanıtım ürünlerindendir. Bu ürünlere katalog, broşür, el ilanı, insert, dergi, afiş gibi isimler verilmektedir.

Genellikle kuşe kağıt kullanılarak hazırlanan katalogların firmaların kurumsal kimliği ile örtüşmesi ve hem bu kurumsal kimliği hem de markayı başarılı bir şekilde temsil etmesi gerekir. Bu doğrultuda hazırlanan kurumsal bir katalog, firmanın potansiyel müşterilerine hem kendisini hem de hizmetlerini tanıtma konusunda çok önemli bir işleve sahip olmaktadır. Çünkü zengin bir içerikle, sade ve anlaşılabilir bir dille hazırlanmış kataloglar, satış ve marka algısı üzerinde son derece olumlu bir etki bırakmaktadır.

Günümüzde pek çok kurumsal firma kendilerini ifade etmek ve sundukları ürün ve hizmetleri tanıtmak için etkili bir reklam aracı olan kataloglardan yararlanmaktadır.

İstenilen ebat ve renk düzeninde bastırılabilen kataloglarda genel olarak A4 kağıt formatı tercih edilir. Kağıt ebatları ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

Katalog hazırlarken öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta, katalog içerisindeki ürün ve/veya hizmetlere ait detayların kolayca anlaşılabiliyor olmasıdır. Kataloglar genel olarak çok sayfalı ürünlerdir. Baskı sonrasında yapılan uygulamalar sayesinde (lak, selefon, yaldız baskı vb.) hem kaliteleri artırılmakta hem de görsel olarak daha estetik bir hale getirilmektedir. Kataloğun kaliteli olması, firmalar için hem marka değerinin artmasına, kurumsal hizmet alanının genişlemesine ve satışların artmasına yardımcı olmaktadır.

Katalog, BroşürTasarım, Baskı, İmalat

Püf Noktaları

Katalog tasarlarken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Katalog tasarımında kullanılacak görseller, ürünler, yazılar ve arka plan birbiri ile uyum içerisinde olmalıdır.
  • Görsellerin yüksek çözünürlüklü olmasına dikkat edilmelidir.
  • Firma logosu ve firmanın kurumsal renkleri, katalog tasarımı ile bir uyum içerisinde olmalıdır.
  • Katalog, ürünleri ön plana çıkarmaya yarayan araçtır bu yüzden ürün görselleri ön planda olmalı, yazılı metne çok fazla ağırlık verilmemelidir.
  • Yazılı metinlerde ise kullanılan yazı fontunun herkes tarafından kolaylıkla okunabilir nitelikte olmasına özen gösterilmelidir.

Piyasada bulunan katalog çeşitlerinden bazıları;

  • İş Dünyası Katalogları
  • Promosyon Ürünler Katalogları
  • Satış Katalogları
  • Eğitim Katalogları
  • Pazarlama Katalogları

Günlük hayatta en çok karşılaştığımız katalog türü, satış ve pazarlama kataloglarıdır. Bu ürünler, markalar tarafından posta aracılığı ile gönderilebilir ya da promosyon olarak markaların satış mağazalarında hedef kitleye sunulabilir.

Çalışmalarımızdan bazıları