1
2
3
4
5
Davetiye
1

DAVETIYE

2

NİŞAN

3

DÜĞÜN

4

ORGANİZASYON

5

NİKAH

Davetiye Nedir?

Davetiye; toplantı, nişan, düğün, nikah, kına, sünnet, seminer, organizasyon, özel günler, yemek, duyuru, çağrı, açılış gibi etkinliklere katılması istenilen kişilere duyurma ve çağrı amaçlı yazılan kısa mektuplardır. Özel olarak hazırlanmış kâğıtlara basılarak seçilmiş kartın davetiyenin içeriğine uygun olmasına dikkat edilir. İçeriğinde kim, kimi, nereye, ne zaman ne için davet ettiğinin bilgileri yer almaktadır.

Kısa ve net ne tür bir davete katılacağı belirtilmelidir. Yeri, süresi, zamanı yazılmalıdır. Davetin türüne göre özel olarak hazırlanmış kâğıtlara basılır çok özel durumlar da el yazısı ile de yazılabilir. Davet eden kişi ve kuruluşun adı mutlaka yer almalıdır. Gerekirse davete cevap veriniz notu ile telefon numarası yazılmalıdır. Saygılı yazım ve imla kurallarına dikkat edilerek anlaşılır bir dil kullanılmalıdır.

Doğru renkler, uygun tasarım ve doğru bir içerek ile davet eden kurumun ve kişinin özelliklerini ve hizmetlerini anlatan en iyi yazılı belgedir. Adresin açık olarak yazılmasına özellikle dikkat edilmelidir. Davetin kaç kişilik olduğu, çocuk getirip getirilmeyeceği, özel bir kostüm giyilecekse bu bilgiler de davetiyede yer almalıdır. Telefon numarası yazmak da adresin zor bulunur olduğu yerlerde davetliler için kolaylık sağlayacaktır.

Davetiye

Özel Konuk Davetiyesi;

Davet edilen kişinin toplantı başkanlığı, nikâh şahitliği, protokol gibi önem arz eden durumları varsa mutlaka özel olarak belirtilmelidir. Ayrıca davetiyelerde sıkça karşıma çıkan LCV nedir diye birçoğumuz merak etmekteyiz. Genellikle organizasyon davetlerinde belirtilir. Yanında da genellikle telefon numarası bulunur. LCV nın açılımı Lütfen cevap veriniz dir bunun yerine uzun açıklanmış hali veya katılıp katılmayacağını bildiriniz gibi bir not daha şık olabilir. Bu kısaltma sms davetlerinde kullanılmalıdır. Özel günlerin ilk belirleyicisi olan davetiyeler özellikle düğün gibi etkinliklerde önem rol oynar.

Çalışmalarımızdan bazıları