1
2
3
1

KARTON POŞET

2

ÇARPICI

3

TASARIM

Karton Poşet & Çanta  Nedir?

Plastik poşet çantaların doğada hızlı bir şekilde dönüşümün olmaması zaman içinde karton çantaya rağbet olmaya başlamıştır. Hediyelik mağazalar, kuyumcular, kozmetik firmaları, giyim, ayakkabı firmalarında genelde kullanıldığı gibi fuar larda ve organizasyon da da promosyon amaçlı dağıtılmaktadır.Karton çanta üzerine firmaların isim adres ve benzeri iletişim bilgileri basılarak aynı zamanda iyi bir reklam aracıdır.

Karton Poşet & Çanta – İmalat, Satış

Karton Poşet Özellikleri

Karton çanta veya karton poşet üzerinde uygulanan baskı teknikleri;

Gren , Gofre ( kabartma ), Bölgesi parlak ( Kısmı Lak ), Parlak Selefon , Mat selefon, Varak baskı (altın, gümüş, yaldız vs.)

Karton Poşet veya çantalarda  Kullanılan Karton Çeşitleri;

Karton çanta da genelde Amerikan Bristol karton kullanılmaktadır.  Dayanıklılığı  yüksek bir karton olması bir tarafı mat diğeri tarafı parlak olması ve içi dışı beyaz olması ve  baskı kalitesini artırıcı bir karton olması tercih sebebidir. Geri dönüşümlü Tesliner ( teslaynır ) çantalar geri dönüşümlü malzemden olduğu için mukavvemeti düşük ve gri ye yakın bir renktedir.

Mat ve Parlak olmak üzere Kuşe karton iki ye ayrılır;

Maliyeti düşük bir diğer karton da Kroma kartondur bir yüzeyi beyaz diğer yüzeyi gri tondadır. Baskı beyaz olan kısma yapılır ve genelde sıvama kutularda daha çok kullanılır. Karton çanta firlara ciddi bir prestij katmakta ve akıllarda daha üzün süreli bir iz bırakmaktadır. Karton çantalar ın plastik poşetlerden yüksek olmaının bir sebei tamamen makinada üretilememesidir yüzde ellisi makine yüzde elli si insan el işçiliğiyle üretilmektedir. Bundan dolayıda plastik poşette göre biraz daha fiyatı yüksektir.

Ülkemizde yoğun bir plastik poşet kullanımı bulunmaktadır ama karton poşette yıllar içinde kullanımı daha fazlalaşacağı kesin gibi görünmektedir.

Çalışmalarımızdan bazıları